z Údolí buků

                                                                                                                    Beauceron kennel

Vítejte na stránkách chovatelské stanice                          z Údolí buků.  

Mou láskou a vášní se bosíci stali díky mé první, úžasné Cyře Fanneli. Cyru jsem přivedla domů na úplném konci roku 2014, původně proto, aby s šarplanincem Darem hlídala můj domov a pomáhala na farmě se stádem koz, které jsem tehdy měla. Neměla jsem v té době žádné ambice výstavní ani závodní, nikdy jsem neuvažovala o tom mít štěňátka.

S Cyrou se mi ale otevřel úplně jiný svět, než jaký jsem dosud znala. Spolu jsme objely první výstavy, začaly chodit na cvičák a skládat zkoušky, s ní jsem teprve opravdu objevila svět pasení.

Začaly jsme nejprve s klasickým výcvikem sportovní kynologie; Cyra složila zkoušky BH a ZZO1, já jsem ale nikdy nebyla dobrý psovod. Po prvním Cyry mateřství jsme zkusily pasení ovcí a už jsme se ke sportovce nikdy nevrátily. Cyra projevila skvělou vlohu už jako devítitýdenní miminko a bez jakékoli mojí znalosti začala pomáhat na farmě - shánět stádo dohromady a přivádět ho z pastviny, vodit kozy na dojírnu a osvojila si i další farmářské dovednosti. Co v ní je jsem ale doopravdy ocenila až po několika letech, kdy jsme začaly pást ovce závodně. Během dvou let složila Cyra nejvyšší zkoušku IHT3 TS a od té doby je špičkou mezi bosíky a patří mezi nejlepší ovčácké psy tradičního stylu v ČR.

Dávno jsem věděla, že jeden bosík je málo, a tak v roce 2017 přišla do mojí rodiny Bára, temperamentní a svéhlavá harlekýnka a v roce 2019 pak její dcera Rei. 

Se všemi se primárně věnujeme pasení, kromě toho jsme ale členy Středočeské záchranné brigády kynologů, kde trénujeme vyhledávání ztracených osob. Všechny holky tahle práce baví a hledají velmi dobře, i když oficiální zkoušky složené nemáme.

Pro zábavu jezdíme v zápřahu s koloběžkou a v zimě se saněmi. Holky radostně tahají i děti na bruslích po rybníce.

 

Chovatelský cíl

Beauceroni jsou úžasné plemeno, které mne před mnoha lety uchvátilo svými povahovými vlastnostmi - povahově vyrovananý bosík je univerzálním společníkem "pro každou špatnost" - může se věnovat sportovní kynologii, záchranařině, pasení, noseworku, bikejöringu, canicrossu, dokonce agility nebo coursingu. Nemusí ale dělat nic z toho a "jen" být skvělým společníkem v aktivní rodině a parťákem dětí. 

Bosík je pro mne složen ze tří částí, z povahy, zdraví a exteriéru. Myslím, že nelze slepě upřednostňovat jen jednu část na úkor všech ostatních - jen vyvážený poměr všech tří částí se skládá v ten úžasný celek. 

Nikde ale nežije dokonalý jedinec, takže někdy je třeba někde udělat větší či menší kompromis. Mojí snahou je také posílit český chov o novou krev, tak, aby se zvýšila genetická základna plemene. 

Mým hlavním cílem je odchovávat pracovně a společensky upotřebitelné psy, povahově vyrovnané, standardního exteriéru a dobrého zdraví.

Moje krásky a společnice

Cyra Fanneli  -  "Cyra"

Barracuda Warrior Soul   -  "Bára"

Cantarella z Údolí buků  -  "Rei"